Zabiegi - Sezonowa choroba afektywna

MEDserwis.pl > Zabiegi >Sezonowa choroba afektywna

Sezonowa choroba afektywna

Pesymizm, przygnębienie, brak radości życia - taki stan ogarnia jesienią i zimą ponad połowę dorosłych. Medycyna określa go mianem sezonowej choroby afektywnej, pacjenci - zimową depresją. Potęguje ją brak odpoczynku i przemęczenie.

Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn powstawania tej choroby. Wiadomo, że jednym z istotnych czynników jest spadek poziomu hormonu serotoniny w mózgu. Na pojawienie się choroby wpływa także niedostateczna ilość światła słonecznego. Wielką rolę promieni słonecznych potwierdza fakt, że mieszkańcy terenów północnych zapadają dziesięć razy częściej na sezonową chorobę afektywną od swych sąsiadów z południa. Grupa popadających w depresję zimową systematycznie się zwiększa, co spowodowało, że uznana została za odrębną jednostkę chorobową.

Objawy:
Specjaliści wyodrębnili grupę typowych objawów. Osoby chore uskarżają się na: zmniejszenie energii życiowej, ogólne zmęczenie, zniechęcenie, depresję, brak radości życia, spadek sprawności psychofizycznej, trudności w koncentracji, wzrost zapotrzebowania na sen, trudności z przebudzaniem, osłabienie popędu płciowego.
Charakterystycznym objawem choroby jest zwiększony apetyt (zwłaszcza na słodycze). Często występują wahania nastroju, nadpobudliwość lub myśli samobójcze. Diagnozowanie sezonowej choroby afektywnej opiera się głównie na wywiadzie lekarskim, którego zadaniem jest wykluczenie innych schorzeń wywołujących podobne objawy.

Leczenie:
Najskuteczniejszą formą leczenia zimowej depresji jest terapia światłem. Seans terapeutyczny trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut dziennie. Polega na przebywaniu w strumieniu światła emitowanego przez specjalną lampę fluorescencyjną, dającą światło 10-20 razy silniejsze niż zwykłe oświetlenie elektryczne. Leczenie może być stosowane w warunkach domowych.
Pamiętajmy jednak, że częstotliwość i czas naświetlań muszą być określone przez lekarza.
Sezonowa choroba afektywna może przebiegać w różnym nasileniu. W ostrych stanach chorobowych obok terapii światłem lekarze przepisują także leki przeciwdepresyjne.
Dużą skuteczność w leczeniu zimowej depresji ma aktywność fizyczna. Ćwiczenia, spacery, ruch na świeżym powietrzu poprawiają sprawność, rozładowują napięcie, odprężają. Dobrze wpływają też sesje masażu.
Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. Ludzie z sezonową chorobą afektywną mają skłonność do przejadania się słodyczami i produktami bogatymi w skrobię. Tymczasem specjaliści sugerują unikanie węglowodanów, zalecając spożywanie w ich miejsce produktów bogatych w białko.

Przeciwdziałanie:
Staraj się jak najczęściej przebywać na powietrzu, ćwicz regularnie - najlepiej na powietrzu, przebywaj - na ile to możliwe - w ciepłych, oświetlonych jasnym światłem pomieszczeniach, spędź jesienny lub zimowy urlop - jeśli cię na to stać - w ciepłym klimacie.

Arthromed. Lecznica Chirurgiczno-Ortopedyczna.
Warszawa, ul. Nowolipki 27

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl